Tuesday 21 November 2017

۹۴ خونبارترین سال برای خبرنگاران در افغا نستان

اداره

۸صبح، کابل: دیده‌بان رسانه‌ها در موسسه «نی» حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، با انتشار گزارش سالانه خود در مورد میزان خشونت‌ها علیه خبرنگاران در افغانستان،‌ سال ۱۳۹۴ خورشیدی را خونبارترین سال برای خبرنگاران در کشور توصیف کرده است.

در گزارش سالانه دیده‌بان رسانه‌‌ها که امروز ۲۷ حوت منتشر شد، آمده است که در جریان سال جاری خورشیدی ۱۱۶ مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان اعمال شده که دوازده مورد قتل نیز شامل این خشونت‌ها است.

دیده‌بان رسانه‌‌ها می‌گوید که ۲۳ خبرنگار در جریان سال جاری زخمی، دو خبرنگار توسط گروه تروریستی طالبان به گروگان گرفته شدند و یک خبرنگار دیگر توسط حکومت موقتا بازداشت شده‌ است. همچنین پانزده خبرنگار دیگر مورد لت و کوب ویاهم سوقصد قرار گرفته‌اند. شصت و سه مورد دیگر خشونت‌ها علیه خبرنگاران شامل اهانت و تهدید می‌شود.

دیده‌بان رسانه‌ها می‌گوید که یما بهروز خبرنگار آزاد در ولایت بدخشان، نخستین قربانی سال ۱۳۹۴ بود که در نتیجه انفجار بمب در پیش دروازه منزلش به قتل رسید. دیده‌بان رسانه‌ها می‌افزاید که ذبیح‌الله پشتونیار دومین کارمند رسانه‌یی بود که در نتیجه حمله هوایی نیروهای بین‌المللی بالای شفاخانه داکتران بدون مرز در ولایت کندز به قتل رسید. این شفاخانه که در ده‌ها تن کشته و زخمی شدند پس از سقوط شهر کندز بدست گروه تروریستی طالبان مورد حمله هوایی قرار گرفت.

به گفته دیده‌بان رسانه‌‌ها حمله تروریستی بالا موتر حامل کارمندان تلویزیون طلوع، بزرگ‌ترین رقم قربانی از رسانه‌ها گرفت. این حمله که به تاریخ سی جدی در سرک دارالامان به وقوع پیوست، در آن هفت تن از کارمندان تلوزیون طلوع کشته و حدود بیست تن دیگر زخمی شدند.

با این‌حال، دیده‌بان رسانه‌ها در گزارش سالانه خود می‌گوید که شصت و چهار مورد این خشونت‌ها به شمول قتل، زخمی ساختن خبرنگاران از سوی گروه تروریستی طالبان اعمال شده است. همچنین بیست و شش مورد از سوی دولت، بیست و یک مورد دیگر از سوی افراد شناس و یک مورد توسط نیروهای بین‌‌المللی اعمال شده است.

دیده‌بان رسانه‌های می‌گوید که در سال ۱۳۹۳ نیز ۱۱۶ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده بود، اما در این سال تنها شش خبرنگاران به قتل رسیدند. این نهاد حامی حقوق خبرنگاران می‌گوید که رقم قتل خبرنگاران در سال جاری نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یافته است.

دیده‌بان رسانه‌ها می‌گوید که در سال ۱۳۹۴ حملات مستقیم و هدفمند و همچنین تهدیدها علیه خبرنگاران و رسانه‌ها نیز افزایش یافته است. به گفته دیده‌بان رسانه‌ها، فرار و مهاجرت گروهی خبرنگاران در سال جاری نیز از چالش‌های دیگری علیه رسانه‌ها به شمار می‌رفت.

دیده‌بان رسانه‌ها می‌گوید نبود مصوونیت جانی و شغلی، آینده مبهم، گسترش‌ ناامنی‌‌ها از عوامل اصلی مهاجرت‌های گروهی خبرنگاران افغانستان به شمار می‌رود. صدیق‌الله توحیدی ریییس دیده بان رسانه‌ها، با ارایه گزارش سالانه این اداره، از حکومت وحدت ملی خواست تا به خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در مورد مصوونیت جانی شان اطمینان دهد.

صدیق‌الله توحیدی می‌گوید که رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در سال جاری با مشکلات درون سازمانی بیشتری مواجه بوده‌اند. به گفته آقای توحیدی، هرچند مقرره طرز تاسیس و فعالیت‌ رسانه‌های خصوصی توسط کابینه تصویب و نافذ شده، اما با آنهم شکایت‌هایی در مورد مشکلات درون سازمانی رسانه‌ها وجود دارد.

حضور کم‌رنگ بانوان دیده‌بان رسانه‌ها در موسسه «نی»، می‌گوید که باگسترش ناامنی‌ها در کشور طی سال جاری، حضور بانوان در رسانه‌ها نیز کم‌رنگ شده است. صدیق‌الله توحیدی کاهش تعداد خانم‌ها در رسانه‌ها را «متاثرکننده» توصیف کرده گفت با گسترش ناامنی‌ها و سقوط شهر کندز بدست گروه تروریستی طالبان، شماری از بانوان از کار کردن در رسانه‌ها دست کشیده و خانه‌نشین شدند.

هشت صبح

نظر شما