Tuesday 21 November 2017

پرواز هواپیماهای بدون‌سرنشین کشور آغاز می‌شود

یک قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان از آغاز پروازهای هواپیماهای بدون سرنشین افغانستان خبر می‌دهد. به نقل از رادیو آزادی، پروازهای آزمایشی این هواپیماها در ماه مارچ میلادی، تا یک ماه دیگر، آغاز خواهد شد.
رسانه‌ها گزارش داده‌اند که این هواپیماها در مناطق شمال و جنوب افغانستان فعالیت خواهند کرد.
جنرال دیویس گوردون، یک قوماندان نیروهای مسلح امریکا در افغانستان در کابل در صحبتی با خبرگزاری رویترز گفته است: «هواپیماهای مورد ضرورت برای پروازهای اول رسیده و ما مصروف آماده کردن مراکزی برای هواپیماها، پرزه‌ها و دیگر تجهیزات هستیم که قرار است به کشور انتقال یابند.»
در همین حال، جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که هواپیماهای بدون سرنشین در راه رسیدن به افغانستان‌اند و آنان برای آموزش کارکنان تخنیکی و آماده‌سازی سایر موارد آمادگی می‌گیرند.
سخنگوی وزارت دفاع گفت: «شماری از محصلان نظامی ما در حال حاضر در امریکا مصروف آموزش چگونگی کنترول و اداره طیارات بی‌پیلوت می‌باشند.»
به گفته او، زمانی که آن‌ها برنامه آموزشی را موفقانه سپری کردند، اردوی افغانستان پرواز این طیارات را آغاز خواهد کرد. اما او در مورد تعداد محصلان نظامی افغان، زمان فراغت و برنامه‌های آن‌ها، جزییات نداد.
در این میان جنرال دیویس گوردون گفت که نظامیان افغان برنامه‌های آموزشی‌شان را در شهر مزارشریف ادامه می‌دهند و در همین شهر پرزه‌ها و سایر تجهیزات این طیارات جابه‌جا خواهند شد.
نیروهای ایتلاف در افغانستان گفته‌اند که در آغاز، قراردادی‌های بین‌المللی اردوی افغان را در این امر کمک می‌کنند و برنامه آموزشی نیروهای افغان حداقل سه سال را در بر می‌گیرد.
اردوی افغانستان تاکنون هشت سیستم را که شامل شش طیاره از این نوع می‌باشند، به دست آورده است.
هواپیماهای «سکن ایگل» که به نیروهای مسلح افغان داده می‌شوند، برای کشف و نظارت ساخته شده‌اند و قیمت آن به یک صد هزار دالر می‌رسد.

هشت صبح

 

نظر شما