Tuesday 21 November 2017

شام خونین پاریس ۱۵۰ کشته و ۲۰۰ زخمی

۸صبح، کابل: اشرف‌غنی، رییس‌جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، حملات تروریستی جمعه شب در پاریس را شدیدا محکوم کرده و از آن به‌عنوان جنایت ضد بشریت و هولناک یاد کرده‌اند.
اشرف‌غنی با محکوم کردن این حملات تروریستی در پاریس، گفته است: «تروریسم بین‌المللی با جنایات نابخشودنی به کشتار بی‌رحمانه و بزدلانه مردم بی‌گناه در سراسر جهان ادامه می‌دهد و کشتار بی‌رحمانه شهروندان پاریس نمایانگر این است که تروریستان مرز نمی‌شناسند و دشمن تمام بشریت می‌باشند.»
اشرف‌غنی در نامه‌‌ای نیز عنوانی فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه، نسبت به حملات تروریستی جمعه شب در پاریس، تروریسم را تهدید مشترک برای تمام کشورها خوانده و خواستار مبارزه جدی تمام کشورها علیه این تهدیدها شده است. آقای غنی در نامه خود به رییس‌جمهور فرانسه گفته است: «مردم افغانستان بیشتر از هر کشور دیگری از سال‌های زیادی به این‌سو قربانی تروریسم‌اند و درد و رنج مردم فرانسه را احساس می‌کنند و در غم و اندوه خانواده‌های قربانیان خود را شریک می‌دانند.»
اشرف‌غنی تاکید کرده که مردم افغانستان در این روز سخت و دشوار در کنار شهروندان فرانسوی می‌ایستند.
هم‌چنین عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نیز، حملات تروریستی اخیر در شهر پاریس را شدیدا محکوم کرده و آن را جنایت ضد بشریت و انسانیت توصیف کرده است. آقای عبدالله در پیامی می‌گوید: «این عملکرد ضد انسانی و تروریستی نشان‌دهنده این مساله است که تروریستان مرز، دین، قوم و ملت ندارند و همواره در پی خلق فاجعه، وحشت و دهشت در میان ملت‌ها می‌باشند که هیچ کس از آن در امان بوده نمی‌تواند. به این دلیل دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر ضرورت مبارزه مشترک جهانی برای نابودی و جلوگیری از این تهدیدات تروریستی تباه‌کننده و آفت قرن ۲۱ تاکید می‌کند.»
شامگاه جمعه ۲۲ عقرب، شش حمله تروریستی همزمان شهر پاریس را تکان داد. این حملات که پس از جنگ جهانی دوم در فرانسه بی‌سابقه توصیف شده، مسوولیت آن را گروه تروریستی داعش به عهده گرفته است.
گزارش‌ها حاکی است که در این حملات نزدیک به ۱۵۰ نفر کشته و هم‌چنین دوصد تن دیگر زخمی شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وضعیت هشتاد تن از زخمیان نیز وخیم است.
بیشتر این حملات در ساحات ورزشی و تفریحی صورت گرفته است. در یکی از موارد سه مهاجم انتحاری نقاطی را در اطراف یک استدیوم ورزشی در شمال پاریس مورد هدف قرار دادند. در این ورزشگاه رییس‌جمهور فرانسه و وزیر خارجه آلمان در حال تماشای مسابقه فوتبال میان تیم‌های ملی دو کشور بودند. این حملات در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی در اطراف این ورزشگاه به‌دنبال شایعاتی مبنی‌ بر وجود تهدید امنیتی در حال آماده‌باش قرار داشتند.
فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه، بامداد شنبه در یک نشست امنیتی ویژه در گفتگو با رسانه‌ها قول داد که واکنش کشورش به این حملات «بی‌رحمانه» خواهد بود. آقای اولاند در سراسر فرانسه وضعیت اضطراری اعلام کرده و دستور داد تا تمامی مرزهای این کشور مسدود شود.
هم‌چنین چهار فرد مهاجم وارد یک سالن موسیقی شده و در آن هشتاد جوان را به قتل رساندند. این حمله در جریان اجرای موسیقی راک توسط یک گروه امریکایی در این سالن رخ داد.
حمله‌کنندگان بقیه حاضران در سالن موسیقی را گروگان گرفتند اما با ورود پولیس به محل سه تن از مهاجمان با منفجر کردن کمربندهای انتحاری خود را از بین بردند.
نیروهای پولیس سپس با سلاح‌های سنگین به سالن موسیقی وارد شده و مهاجمان دیگر را به قتل رساندند اما گفته می‌شود تعداد دیگری از مهاجمان ممکن است از محل گریخته ‌باشند.
هم‌زمان، حمله به یک رستورانت کامبوجی در مرکز پاریس دست‌کم ۱۴ کشته برجای گذاشته ‌است. بنا بر گزارش‌ها، شامگاه چهارشنبه چهار تن دیگر نیز در منطقه ۱۰ پاریس کشته شده و چهار نفر نیز در جاده جمهوری همین منطقه به قتل رسیده‌اند.
در منطقه یازده پاریس نیز ۱۹ نفر بیرون بار «بل اپیپ» به قتل رسیدند.
سال گذشته نیز در جریان حمله مسلحانه به دفتر هفته‌نامه طنز شارلی ابدو و یک سوپرمارکت یهودی در پاریس، ۱۹ روزنامه‌نگار، کارتونیست و شهروند کشته شدند. القاعده شبه‌جزیره عربستان، مسوولیت آن حمله را بر عهده گرفته بود.
گروه تروریستی داعش در بیانیه‌ای که در انترنت منتشر کرده با پذیرش مسوولیت حملات شامگاه جمعه در پاریس نوشته ‌است که «هشت تن از برادران با پوشیدن کمربندهای انفجاری و حمل سلاح، حمله‌ای مقدس را علیه صلیبیون فرانسه به اجرا درآوردند.»
این حملات توسط بیشتر رهبران کشورها محکوم شده و بر مبارزه جدی با گروه تروریستی داعش تاکید صورت گرفته است.
بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، با محکوم کردن این حملات گفته است آنچه در پاریس اتفاق اتفاد، چیزی است که مردم سوریه پنج سال است از آن رنج می‌برند. وی هم‌چنین گفته که به باور او حملات به پاریس «نتیجه سیاست‌های فرانسه» است.
حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، با محکوم کردن این حملات گفته که «مهم‌ترین پیام جهان در چنین حوادثی، عزم و اراده جدی‌تر برای مبارزه همه‌جانبه علیه گروه‌های تروریستی است.»
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید حملات تروریستی پاریس نفرت‌انگیز بود و ابراز اطمینان کرده که فرانسه عاملان حادثه را به میز محاکمه بکشاند.
بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا از فرانسه به‌عنوان قدیمی‌ترین متحد ایالات متحده نام برده و گفته امریکا هر کاری لازم باشد برای کمک به تحقیقات درباره این حادثه انجام می‌دهد.
جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز حملات را «شیطانی و نفرت‌انگیز» توصیف کرده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل گفته که کشورش «شانه به شانه» فرانسه «در جنگ علیه تروریسم» ایستاده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفته که کشورش در کنار فرانسه می‌ایستد.
دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه نیز خواستار اتحاد جهانی برای مبارزه با تروریسم شده است.

هشت صبح

نظر شما