Tuesday 21 November 2017

جایگاه حقوقی حکومت وحدت ملی

‎ عزیزاحمد بارز ‎انتخابات به حیث مهم ترین رکن دموکراسی در تیوری  های مطرح جهان در اثر تقلب گسترده وسازمان یافته در افغانستان ناکام ماند وسرنوشت انتخابات را نه رای مردم بلکه موافقت نامه سیاسی دوجانبه دو کاندید دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ مشخص کرد. ‎ مردم با علاقه فراوان پای صندوق های رای ادامه مطلب»

جايگاه حقوق تعاملی در نظام حقوقي و قضايي افغانستان

رسول پويان قراردادهای عرفی و حقوق تعاملی ريشه در ژرفای فرهنگ و مدنيت تاريخی اين سرزمين کهن داشته و با شخصيت تاريخی، فرهنگی، تمدنی و اعتقادی باشندگان آن جوش خورده است. ريشه‏های اين درخت گشن‏بيخ از مدنيت‏های غنامند باستان و تمدن مختلط اسلامی در قلمرو خراسان قديم سيراب شده و هماره برگ و بار داده ادامه مطلب»

دهم دسامبر سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر و نگرانی‌ها از معامله بر سر حقوق اساسی مردم

افغانستان در حالی از شصت و چهارمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تجلیل می‌کند که کارنامه حقوق بشری این کشور ـ در طول چند سال گذشته ـ در عرصه‌های مختلف چندان قناعت‌بخش نبوده است. درحالی‌که قانون اساسی افغانستان رعایت و احترام به اعلامیه جهانی حقوق بشر را یکی از مسوولیت‌های جدی دولت افغانستان می‌داند، ادامه مطلب»

جایگاه حقوقی جرگه سنتی 25 عقرب

  قرار است جرگه سنتی به تاریخ 25 عقرب سال روان در کابل دایر گردد. سخنگوی کمیسیون برگزاری جرگه، آن را متشکل از 2030 عضو و مشتمل بر برخی از اعضای شورای ملی و شوراهای محلی، نمایندگان نهادهای مدنی، افرادی به عنوان نمايندگان مهاجرین مقیم پاکستان و ایران و غیره اعلام نمود. همچنین، مطابق اظهارات ادامه مطلب»

در کنار پاکستان خواهم بود! نقد حقوقی بر گفته‌ های رییس‌ جمهور

  گفته‌های رییس‌جمهور مبنی بر حمایت از پاکستان در صورت گرفتار شدن با جنگ و حمله از سوی کشورهای دیگر، با واکنش اغلب منفی و معترضانه در جامعه روبرو شده است. در خبرها آمده است که رییس‌جمهور کرزی در مصاحبه اختصاصی با تلویزیون جیو پاکستان گفته است که اگر پاکستان مورد حمله قرار گیرد، افغانستان ادامه مطلب»

ارزیابی محکمه اختصاصی از نگاه قانون اساسی

یادداشت نویسنده: این مقاله به نمایندگی از کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی نوشته نشده است. مقدمه انتخابات ولسی‌جرگه‌ی شورای ملی که در تاریخ 27 سنبله 1389 برگزار گردید، مورد اعتراض گسترده کسانی واقع شد که در نتیجه اعلان نتایج اولیه و نهایی انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در فهرست کاندیدان موفق جای ادامه مطلب»

بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان

بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان قسمت ششم عزیز احمد بارز / پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی انتخابات پارلمانی سال ۱۳۸۸ مقدمه : انتخابات به شکل امروزی برای اولین بار در ۵ جولای سال ۱۹۴۵ در انگلستان  دایر گردید ؛ نتایج انتخابات  دربعضی نهاد ها تا ۱۲ جولای ۱۹۴۵ به تاخیر(۱)  افتاد و حزب کارگربا   بدست ادامه مطلب»

کمیسیون مستقل نظارت بر قانون اساسی و عدم استعداد تثبیت موقف

کارشناسان حقوقی به این نظر‌اند که به‌وجودآمدن اختلاف بین پارلمان و قوه قضاییه، یک فرصت استثنایی برای کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ایجاد کرده است تا بتواند در راستای تثبیت موقعیت خود به عنوان مرجع نظارت‌کننده بر تطبیق قانون اساسی، در نظام حقوقی ـ سیاسی افغانستان وارد عمل شود. اما این کمیسیون نخواست ادامه مطلب»

شرح مختصری یک تعداد قواعد حقوق ونظام های حقوقی

قسمت یازدهم ونهایی تعریف حقوق: « حقوق ، چندين حق ، جمع كلمه حق كه وابسته به افراد و اجتماعات و اشخاص حقوقي است و ناشي از قانون يا عرف يا رويه ی قضائي يا قرارداد است .» از نظر عيني حقوق مجموعه اي مقررات را گويند كه توسط آن روابط يك جماعت انسان در ادامه مطلب»

شرح مختصر یک تعداد قواعد حقوق ونظام های حقوقی

10     بخش هشتم   سيستم حقوقی افغانستان : افغانستان دارای تاريخ چند هزار ساله است كه در مسير آن فراز ها داشته و هم نشيب ها. موقعيت بری افغانستان در چهار راهی آسيای ميانه موجب آن  گرديده است كه پيوسته تحت هجوم كشور كشايان و استعمارگران جهان قرار بگيرد . جنگهای داخلی و ادامه مطلب»