Tuesday 21 November 2017

مصاحبۀ امان معاشر با محترم دوکتور عزیز فاریابی به ارتباط انتقال جنگ از جنوب و شرق به شمال افغانستان

دوکتور عزیز فاریابی شخصیت گرامی در ایالت بریتش کلمبیا کانادا زندگی دارد. وی در محافلیکه از طرف سازمانهای مختلف اجتماعی بر گزار میشوند ،شرکت می ورزد و به نمایندگی از ترکتباران بریتش کلمبیا به زبان اوزبیکی و فارسی سخن می راند و سخنانش به دلها چنگ می زند. داکتر عزیز یکی از شاعران نکته سنج ادامه مطلب»

مصاحبه اختصاصی احمدضیاء مسعود نماینده خاص رئیس جمهور

 در امور اصلاحات و حکومت داری خوب، با خبرگزاری آناتولی ترکیه فلسفه حکومت وحدت ملی همین است که در آینده نزدیک چگونه باید یک صدراعظم اجرایی به وجود آید. تقریبا همه وزرا مشخص شده اند و عنقریب جهت معرفی و بررسی اسناد و مدارک تحصیلی شان و رای اعتماد به ایشان به پارلمان معرفی میشوند. ادامه مطلب»

مصاحبه صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح و سرپرست جمعیت اسلامی افغانستان با آژانس آنادولو

تهیه و ترجمه : خلیل الرحمن سلحشور پرسش:ازاینکه  فرصتی برای ما داده و وقت گرانبهای تان را برا مصاحبه با ما دادید جهان سپاس نموده وارد صحبت مشویم ، بعنوان سخن آغازین  لطفا راجع به اهداف تاسیس شورای عالی صلح بگویید و چه زمانی آغاز به کار کردید؟ پاسخ: بسم الله الرحمن الرحیم ، بسیار ادامه مطلب»

محی الدین کبیری: وضعیت افغانستان تقاضا میکرد که در تاجیکستان صلح وجود داشته باشد،اما هنوز به اهداف خود نرسیده ایم

مصاحبه خلیل الرحمن سلحشور با محی الدین کبیری رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پرسش: تشکر از اینکه به ما فرصت دادید تا مصاحبه از اوضاع سیاسی ، فرهنگی اجتماعی در تاجیکستان بحث بکنیم ، نخست میخواهم در مورد تاریخچه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بپرسم ، اهداف شکل گیری این حزب چه بوده و به و ادامه مطلب»

گفتگویی با استاد قیوم بیسد “پدرتیاترافغانستان”

مصاحبه کننده الهه افتخار یکی از روز ها هنگامیکه به خانه میامدم برخلاف همیشه در صحن آپارتمان مقابل ؛  مرد پیر و فرتوت ؛ خیلی توجه ام را به خویش مبذول داشت. زمانی که از کنارش رد میشدم سلام کردم باهمه ی توان و صدای رسا جوابم داد خیلی مهم این بود که در پشت ادامه مطلب»

مشروعیت، امینت و بنیادگرایی در افغانستان

صلح در افغانستان با معاملھ با طالبان بھ دست نمی ٓاید محمدامین فروتن، از رھبران جھادی افغانستان در گفتگو با دیپلماسی ایرانی با اشاره بھ سفر کرزی بھ قطر و کشتار اخیر در والیت فراه معتقد است کھ صلح کاالیی نیست کھ ٓانرا از بازار خرید و تا وقتی کھ گفتمان بنیاد گرای شریعت مدار ادامه مطلب»

در شناخت آقای کرزی اشتباه کردم

یاداشت اداره: روز نامه هشت صبح گفتگویی را با داکتر عبدالله عبدالله ریس ایتلاف ملی افغانستان انجام داداه است که نکات جالبی دارد بدین منظور با اجازه روزنامه هشت صبح این مصاحبه را به نشر می سپاریم.  میز نشراتی خورشید یادداشت: 8صبح در نظر دارد یک رشته گفتگوها را  با شخصیت‌های سیاسی کشور در پیوند ادامه مطلب»

مصاحبه با داکتر رمضان بشر دوست

امان معاشر:عالیقدر محترم داکترصاحب رمضان بشر دوست احترامات من و همکارانم را بپذیرید. شما در زمان تصدی وزارت پلان و مخالفت با انجو های نا بکار ؛ به سر زبانها افتادید و سپس ندای بر حق شما در پارلمان به دفاع از آزادی و بیان حقایق و حقوق حقه ی انسان زحمتکش و محروم  کشور ادامه مطلب»

مصاحبهء اختصاصی تاریخی خبرنگارنشریۀ زن با نویسندهء کتاب بی همتای (معنای قرآن)

                                             اخیراً تصمیم گرفتم  تا به نمایندگی مجلهء زن منطبعهء کانادا با جناب محترم محمد عالم افتخار نویسنده بزرگ و معروف در بارهء کتاب «معنای قرآن» شان؛ صحبت مختصری داشته باشم تا از دید ایشان مقام و حقوق و حیثیت زن در قرآن را دریابم. چون کتاب را طور مقدماتی مرور نمودیم پرسش های بسیاری پیدا ادامه مطلب»

انتخابات در تاريخ افغانستان

جنبش مشروطيت محمد داوود خان و دموکراسی نفوس شماری و مسا ُله ُ کوچی ها اقليت و اکثر  انتخابات جهت تعيین سر نوشت در حیات  اجتماعی ، سیاسی واقتصادی جامعه رول سازنده دارد. هر فرد آگاه در رابطه به تعيین سرنوشت خود وملت خود بی تفاوت نبوده، امید و آرزوی بهتر شدن شرايط را به دل می ادامه مطلب»